Terug
Gepubliceerd op 24/10/2023

2023_IP_00024 - Interpellatie van raadslid Gaby Colebunders: Afschaffing haltes van De Lijn

Gemeenteraad
di 17/10/2023 - 20:00 Limburghal
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Tom Arts, Voorzitter; Wim Dries; Anniek Nagels; Kathleen Parthoens; Erhan Yilmaz; Alessandro Cucchiara; Toon Vandeurzen; Karel Kriekemans; Yilmaz Kurtal; Sara Roncada; Geert Swartenbroekx; Ria Grondelaers; Michael Dhoore; Annita Laporte; Erik Gerits; Chris Janssens; Mehmet Kayacan; Gianni Cacciatore; Marleen Vrancken; Yasin Kilic; Geert Reyskens; Mustafa Harraq; Zuhal Demir; Jan Bergmans; Nawal Farih; Laura Olaerts; Cansu Pinarci; Jasper Olaerts; Danny Kerkhofs; Stefano Ghiro; Sabine Hoeven; Chantal Coppens; Gaby Colebunders; Anna Boey; Rina Simons; Cindy Machiels; Caroline Antkowiak; Nuzbiye Cifci; Andy Reemers; Hilde De Wilde

Afwezig

Meryame Kitir

Secretaris

Hilde De Wilde

Voorzitter

Tom Arts, Voorzitter
2023_IP_00024 - Interpellatie van raadslid Gaby Colebunders: Afschaffing haltes van De Lijn 2023_IP_00024 - Interpellatie van raadslid Gaby Colebunders: Afschaffing haltes van De Lijn

Motivering

Indiener(s)

Gaby Colebunders

Gericht aan

Tom Arts

Tijdstip van indienen

wo 11/10/2023 - 15:42

Toelichting

Het is al meermaals op de gemeenteraad besproken, maar de plannen blijven ook steeds veranderen.
Het is duidelijk dat de dienstverlening van de lijn elk jaar slechter en slechter aan het worden is.
Door weer een nieuw plan van de vlaamse regering.
Ze willen de dienstverlening van het openbaar vervoer centraliseren.
We hebben wel een idee welke impact dit heeft voor de hele provincie.
Maar voor Genk is het allemaal nog niet duidelijk.
Mijn collegas in het vlaams parlement tasten ook in het duister daar de cijfers al zelfs niet meer worden gegeven.
Nu kan ik u de zwarte piet natuurlijk niet toeschuiven, maar ik ga wel de bal nu naar jullie rollen.
Ik hoop via deze weg wel de juiste info te krijgen.
Er is onlangs nog een burgerinitatief geweest hier aan het station rond de dienstverlening.
Getuigenissen van verschillende jongeren ouders en leraars die vertelden over de problemen die ze nu al hebben bij het nemen van het openbaar vervoer.
Ouders en leraars die moeten bijspringen omdat er ineens geen bus meer is.
 Jongeren die tevergeefs aan het wachten zijn op een bus die niet komt.

We horen dat het personeelstekort en de problemen rond het materiaaal om de bussen te herstellen een bijkomende factor is.
Het grappige van het verhaal is, dat men ons verwijt dat we een karikatuur maken van buschauffeurs die hun eigen bus moeten herstellen met wat tape.
Maar op tijdens de actie aan het station zagen we twee buschauffeurs onder de bus liggen om de uitlaat vast te maken.
Ik weet dat u als burgemeester hier niets aan kan doen, maar we moeten hier wel aan de alarmbel trekken.

Dus twee vragen : hoeveel haltes gaan er nu effectief verdwijnen.
En wat gaan jullie doen om de druk te verhogen voor een betere dienstverleining van de lijn.
Want zo kan dit echt niet meer.
 

Bespreking

Antwoord

Hoeveel haltes gaan er nu effectief verdwijnen?

De informatie over de haltes die in eerdere interpellaties werd doorgegeven blijft dezelfde. Het openbaar vervoersplan zoals op 26 oktober 2020 werd goedgekeurd door de vervoerregioraad (met 42 stemgerechtigde Limburgse gemeenten) vormt daartoe de basis. 

Op grondgebied Genk zullen 76 haltepalen verdwijnen. Hierbij gaat het over 43 unieke haltelocaties (vermits veel haltelocaties 2 haltepalen hebben aan weerszijden van de weg).  

De meeste haltes verdwijnen omdat de lijnbussen niet meer zullen meanderen door de wijken. De trajecten worden rechter getrokken. Hierdoor streeft De Lijn naar een vlottere en efficiëntere verbinding, al komt dat mogelijk niet altijd tegemoet aan het comfort van de reiziger. 

Maar door de tijdswinst die geboekt wordt, zullen ook gebieden ontsloten kunnen worden die vandaag geen bediening met openbaar vervoer hebben, zoals Zwartberg-Noord, Langerlo, Flanders Logistics Valley en KRC Genk. Er zullen bijgevolg ook 32 nieuwe haltes bijkomen (op 21 unieke locaties). 

Tevens zullen de lijnen van het kernnet (waaronder ook de stadslijnen vallen) vroeger starten (rond 5u30) en veel later dan nu stoppen (rond 22u30). 

In deze halte-cijfers zijn de haltes die voorzien worden voor Vervoer Op Maat (VOM) niet vervat. ‘VOM flex’ is de opvolger van de belbus. Op grondgebied Genk zullen een aantal locaties voorzien worden van zo een VOM flex halte. Deze haltelijsten worden momenteel nog op punt gezet door De Lijn en zullen weldra overgemaakt worden aan de Limburgse gemeenten. 

Sowieso blijft er een sterk stadsnet aanwezig in en rond Genk, aangevuld met verschillende streeklijnen en dus ook met dat Vervoer op Maat (VOM). 

Uiteraard is voor dit alles een permanente monitoring aan de orde. We verwachten dan ook dat De Lijn  verder blijft opvolgen welke aanpassingen er nodig zijn om het systeem zo goed mogelijk te laten functioneren. 

En wat gaan jullie doen om de druk te verhogen voor een betere dienstverlening van de lijn?

Onze dienst mobiliteit heeft reeds jarenlang een goede relatie met de medewerkers van De Lijn en streeft ernaar deze te onderhouden. Dit dient als basis om ervoor te zorgen dat De Lijn de vinger aan de pols blijft houden om de Genkenaar zo maximaal mogelijk van kwalitatief, voldoende en stipt openbaar vervoer te voorzien. 

Om aan te geven hoe we daarvoor kort op de bal blijven spelen, lijst ik graag enkele concrete acties op die de afgelopen tijd ondernomen werden:

  • Er is regelmatig bilateraal overleg tussen stad Genk en VMM De Lijn.
  • Er is daarnaast ook regelmatig overleg met De Lijn én de secundaire scholen.
  • We reageerden duidelijk op de schrappingen van 11 september met de uitdrukkelijke vraag om deze billijk te spreiden over Limburg én ons in de toekomst tijdiger op de hoogte te stellen.
  • We bezorgden een beslissing schepencollege aan de vervoerregiomanager van de Lijn Limburg met onze bezorgdheden en vraag tot continue monitoring van de basisbereikbaarheid. 
  • We hebben een duidelijk schrijven voorbereid om onze bezorgdheden te uiten aan de directie van De Lijn. Overmorgen heb ik overleg bij De Lijn samen met de bevoegde minister, die ik daarover in de rand van de vergadering zeker ook persoonlijk nog even zal aanspreken. 
  • Onze dienst en schepen zijn mee vertegenwoordigd in de vervoerregio Limburg en wegen zo mee op de besluitvorm. 
  • We stelden een duidelijke vraag naar verder onderzoek voor wat de problematieken bij Genkse scholen betreft. De resultaten daarvan werden recent aan dienst mobiliteit bezorgd. Er wordt een communicatie hierover opgemaakt richting de scholen en we vragen De Lijn om het woon-schoolvervoer goed onder de loep te blijven nemen bij de lancering van fase 2 basisbereikbaarheid. 

We betreuren het dat er niet meer middelen voor De Lijn vrijgemaakt werden, teneinde een performanter openbaar vervoer in Vlaanderen te bekomen. 

Dienst mobiliteit betreurt bijvoorbeeld in de recente septemberverklaring dat Vlaanderen elektrische wagens zal subsidiëren, die voor veel Genkse gezinnen onbetaalbaar zijn, en die niet bijdragen aan de noodzakelijke shift (klimaat/files/ongevallen). Voor De Lijn is er helaas geen bijkomend budget en dat vinden wij jammer. Laat ons samen vanuit de raad dit ook zo kenbaar maken aan de Vlaamse regering. 

Morgen, woensdag 18 oktober zullen De Werkvennootschap en het studieteam overigens meer uitleg geven over het Hoogwaardig Openbaar Vervoersplan lijn 2 Hasselt-Genk-Maasmechelen, waarop iedereen van harte uitgenodigd wordt. Je kan hiervoor terecht in het stadhuis, doorlopend tussen 17 en 20 uur. Je kan je best even inschrijven. De link daartoe stond mee in ons stadsmagazine voor oktober (op p. 6).

wo 18/10/2023 - 08:01