Structuurvisie Klaverberg : Terril van Waterschei – Stand van zaken na 1 jaar ?
Op de gemeenteraad van 24 mei 2022 heb ik een interpellatie ingediend waarbij ik vroeg naar verbeteringen in de inrichting van de Terril van Waterschei na de aanleg door ANB.
Volgend antwoord kreeg ik :
Wij zijn het eens met jouw bedenkingen en bezorgdheden, zoals die duidelijk ook door vele Genkenaren en andere frequente bezoekers van de terril gedeeld worden. Uiteraard steunen we de algemene visie voor de Klaverberg en vinden we het belangrijk deze mooie natuur te kunnen vrijwaren en koesteren. Maar we stellen ons wel wat vragen bij enkele concrete wijzigingen die doorgevoerd werden.
We zullen als stadsbestuur een brief schrijven aan het Agentschap Natuur en Bos met daarin volgende vragen:
Vandaag, 1 jaar later heb ik dan ook volgende vragen :
Wat deze laatste vraag betreft worden wij hier wel regelmatig over aan gesproken waarbij duidelijk is dat de route nog niet gerealiseerd is.
Het is dan ook bijzonder spijtig dat ANB de bestaande mogelijkheden afsluit en nu dan ook op zich laat wachten om een alternatief aan de mountainbikers aan te bieden.
Vele Genkenaren beoefenen die sport bijzonder graag en staan al meer dan een jaar in de kou voor een avontuurlijke route in het mooie gebied klaverberg.
Alle overheden zijn het eens over het tracé dat aanvaardbaar is binnen het natuurgebied en toch komt er op het terrein, dat eigendom is van ANB, geen enkele beweging in dit dossier.
Kan de stad dit proces bij ANB versnellen voor de vele Genkse mountainbikers ?
Wat is de stand van zaken betreffende het raster op de top?
Het stadsbestuur heeft aan het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) gevraagd om het raster op de top van de terril te herbekijken en te zoeken naar een meer esthetische oplossing. Om dit te realiseren werd deze vraag opgenomen in een project van het Nationaal Park dat gaat over kwaliteitsvolle uitkijkpunten. Dit project is door het projectbureau Nationaal Park ingediend bij Toerisme Vlaanderen en goedgekeurd. Er is een landschapsarchitect aangesteld en deze is begonnen aan de opdracht. De eerste voorontwerpen worden tegen de zomer verwacht. Deze worden dan ook besproken met het stadsbestuur.
Wat is de stand van zaken betreffende de wandelpaden?
Het ANB en het Projectbureau Nationaal Park onderzoeken op vraag van stad Genk om de wandelroutes te optimaliseren en landschappelijk te integreren. Dit dient evenwel in een goed evenwicht tussen natuurwaarden en beleving te gebeuren. Naar aanleiding van soortgelijke oefeningen in andere gebieden van het Nationaal Park, kunnen er aanpassingen gebeuren. Hiervoor zijn nog geen concrete stappen gezet door ANB.
Wordt er op dit moment beter gecommuniceerd door ANB?
ANB wil de communicatie ter plekke versterken en plaatste daarom ook extra infoborden. Naar aanleiding van de publieke consultatie van het natuurbeheerplan en de toegankelijkheidsregeling heeft ANB hierover gecommuniceerd via de pers, sociale media en was er een infowandeling.
Zijn er al evaluaties opgestart?
Binnen het natuurbeheerplan is er een verplichte monitoring van de natuurdoelen. Stad Genk heeft gevraagd om in dat plan en de toegankelijkheidsregeling eveneens een evaluatie van de impact op de recreant te voorzien en mogelijkheden om dan de toegankelijkheidsregeling aan te passen. Er wordt een nulmeting voorzien bij de start van het natuurbeheerplan. Stad Genk en ANB houden in ieder geval nauw contact om waar nodig of mogelijk bij te sturen.
Is de alternatieve mountainbike route reeds gerealiseerd?
Stad Genk heeft aan ANB gevraagd om zo snel mogelijk de alternatieve MTB-route te realiseren. ANB heeft een natuurbeheerplan met toegankelijkheidsregeling opgesteld waar deze voorziening in opgenomen is. Deze documenten, gebaseerd op de structuurvisie Klaverberg, zijn in publieke consultatie geweest van 13 maart tot 12 april jl. Het stadsbestuur heeft hierover ook een positief standpunt ingenomen, evenwel met de vraag om het geheel ook blijvend te evalueren.
Tegelijk met de procedure natuurbeheerplan en toegankelijkheidsregeling is een VEN-ontheffing gevraagd en bekomen om de werken aan het MTB-parcours uit te voeren. ANB verwacht dat de MTB-route in de zomer in gebruik genomen kan worden. Eens de nieuwe MTB-faciliteiten opengesteld zijn, zal men ook meer inzetten op toezicht. Hiervoor doet ANB beroep op eigen medewerkers en men onderzoekt of de lokale politie hier ook een rol in kan spelen.
Ik geef ter info nog mee dat er op 12 juni aanstaande een overleg gepland staat met betrekking tot de realisatie van het MTB-biketrail Klaverberg.
ma 22/05/2023 - 11:00