Om ervoor te zorgen dat er minder conflicten tussen buren in een speelstraat voorvallen, werd de huidige procedure van het reglement onder de loep genomen en vergeleken met de procedure van andere provinciesteden. Er werd een aangepast "Reglement speelstraten" ontwikkeld, waarin enkele elementen t.o.v. de huidige procedure zijn aangepast en toegevoegd:
- De aanvraagprocedure is niet veranderd ten opzichte van het reeds bestaande reglement. De geanalyseerde gemeenten hanteren een gelijkaardige aanvraagprocedure. Het online aanvraagformulier via E-loket zal wel gebruiksvriendelijker en overzichtelijker gemaakt worden zodat burgers nog gemakkelijker en op een efficiëntere manier een aanvraag voor een speelstraat kunnen indienen. De aanpassing van het aanvraagformulier wordt samen met afdeling Interne Dienstverlening uitgewerkt.
- Het aantal buurtbewoners dat zich akkoord moet verklaren met het inrichten van een speelstraat is vermeerderd naar 2/3 of 66% omdat er afgelopen jaren een aantal conflicten zijn voorgevallen in een straat waar een groot deel van de buren geen voorstander was van de speelstraat. Als bijvoorbeeld 49% van een straat zich niet akkoord zou verklaren, kan de speelstraat nog altijd doorgaan wat geen positieve insteek kan zijn om een aangename speelplek voor kinderen te creëren. Dit kan namelijk zorgen voor verdeeldheid en ongenoegen tussen buurtbewoners. Uit ervaring geldt dat bij de meeste speelstraten zich gemakkelijk zo’n 80-90% akkoord verklaart, dus Dienst Jeugd verwacht niet dat deze verhoging voor minder speelstraten zorgt. Van de steden waarvan het speelstraatreglement werd opgezocht, hanteren de meeste ook 2/3 of 66%.
- Elk huishouden krijgt 1 stem. Indien een huishouden geen stem uitbrengt dan wordt hun stem niet meegeteld in het totaal aantal stemmen.
- Het tijdstip waarop een speelstraat tijdens de zomervakantie kan plaatsvinden werd aangepast naar 9:00u tot 20:00u (in plaats van 10:00u tot 21:00u).
- De periodes waarin het inrichten van een speelstraat mogelijk is werden beperkt:
- krokusvakantie: 1 week van maandag t.e.m. zondag;
- paasvakantie: 1 week van maandag t.e.m. zondag;
- zomervakantie (juli en augustus):
- 1 vaste dag per week of;
- 3 opeenvolgende weekends of;
- 1 tot 2 opeenvolgende weken van maandag t.e.m. zondag met een max. van 2 aaneengesloten weken per vakantiemaand;
- herfstvakantie: 1 week van maandag t.e.m. zondag.
- De data waarvoor een aanvraag moet ingediend worden werden verduidelijkt:
- krokusvakantie: aanvraag voor 1 januari;
- paasvakantie: aanvraag voor 1 maart;
- zomervakantie:
- juli: aanvraag voor 1 mei;
- augustus: aanvraag voor 1 juni;
- herfstvakantie: aanvraag voor 1 september.
- De branddoorgang die voorzien moet worden (5 meter) werd verduidelijkt.
- De omliggende straten moeten bereikbaar blijven.
- Er mogen geen wegenwerken gepland zijn tijdens de periode waarvoor een aanvraag tot inrichten van de speelstraat werd ingediend.
- De verantwoordelijkheden van de drie straatverantwoordelijken werden verder verduidelijkt/aangevuld:
- De straatverantwoordelijken wonen in de speelstraat en zijn meerderjarig.
- Spelende kinderen vallen onder de verantwoordelijkheid van hun ouders. Het inrichten van een speelstraat ontslaat ouders niet van het toezicht op hun kinderen. In geval van schade aan derden door spelende kinderen kan het stadsbestuur niet aansprakelijk gesteld worden. De bewoners blijven aansprakelijk voor eventueel toegebrachte schade door henzelf of hun kinderen aan derden.
- Er werd een artikel toegevoegd betreffende de stopzetting van de speelstraat.
- Er werd een artikel toegevoegd betreffende de geldigheid van de aanvraag voor een speelstraat.
Na goedkeuring van het aangepaste reglement volgt de bekendmaking en promo. Dit zal in samenspraak met Dienst MarCom uitgewerkt worden.
Juridisch advies omtrent de opmaak van het reglement werd ingewonnen bij de juriste van de stad. Verzekeringstechnisch werd advies ingewonnen bij de verzekeringsmakelaar van de stad. Er werd tevens rekening gehouden met de adviezen van Dienst Gebiedsgerichte Werking
(via mondeling overleg), Dienst Mobiliteit, Dienst Groenbeheer, Dienst Economie en Politiezone CARMA.
Daarnaast zijn er ook al stappen gezet met de Dienst Gebiedsgerichte Werking om samen de communicatie van de speelstraten onder handen te nemen. Zo is het de bedoeling om onder meer de speelstraten te koppelen aan straatfeesten. Samen met MarCom wordt een promocampagne opgezet zodat burgers een duidelijk overzicht krijgen van wat ze allemaal kunnen aanvragen of kunnen organiseren in hun straat.
Het uiteindelijke doel is uiteraard om meer speelstraten te organiseren en Dienst Jeugd gelooft dat de aanpassing van het reglement daaraan bijdraagt. Natuurlijk is een gerichte communicatie ook belangrijk om burgers te informeren over dit aanbod.