Terug
Gepubliceerd op 29/03/2021

2021_IP_00014 - Interpellatie van raadslid Chris Janssens: Spartacusplan: de trambus tussen Hasselt, Genk en Maasmechelen

Gemeenteraad
di 23/02/2021 - 20:15 www.genk.be/gemeenteraadlive
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Tom Arts, Voorzitter; Wim Dries; Anniek Nagels; Kathleen Parthoens; Erhan Yilmaz; Alessandro Cucchiara; Toon Vandeurzen; Michael Dhoore; Yilmaz Kurtal; Ria Grondelaers; Geert Swartenbroekx; Annita Laporte; Erik Gerits; Chris Janssens; Mehmet Kayacan; Marleen Vrancken; Lotte Trippaers; Yasin Kilic; Geert Reyskens; Mustafa Harraq; Sara Roncada; Ivo Schoonheere; Zuhal Demir; Jan Bergmans; Nawal Farih; Laura Olaerts; Cansu Pinarci; Jasper Olaerts; Meryame Kitir; Karel Kriekemans; Danny Kerkhofs; Stefano Ghiro; Sabine Hoeven; Sabrina Cavaliere; Chantal Coppens; Gaby Colebunders; Anna Boey; Rina Simons; Cindy Machiels; Hilde De Wilde

Secretaris

Hilde De Wilde

Voorzitter

Tom Arts, Voorzitter
2021_IP_00014 - Interpellatie van raadslid Chris Janssens: Spartacusplan: de trambus tussen Hasselt, Genk en Maasmechelen 2021_IP_00014 - Interpellatie van raadslid Chris Janssens: Spartacusplan: de trambus tussen Hasselt, Genk en Maasmechelen

Motivering

Indiener(s)

Chris Janssens

Gericht aan

Wim Dries

Tijdstip van indienen

wo 17/02/2021 - 16:49

Toelichting

Op woensdag 17 februari jl. berichtte Het Belang van Limburg over een nieuwe wending in het Spartacusdossier: tegen 2023 zouden er trambussen rijden tussen Hasselt, Genk en Maasmechelen. Studiebureau Tractebel concludeerde dat deze trambussen een alternatief voor de geplande sneltram zouden kunnen zijn. Of die geplande sneltram er alsnog zal komen, is echter nog onzeker. 

De trambussen zouden volgens Tractebel voor 30% meer reizigers zorgen dan de huidige buslijn 45 en ze zouden er slechts anderhalve minuut langer over doen om hun bestemming te bereiken dan de geplande sneltrams. De voorwaarde daarvoor is wel dat er vrijliggende beddingen zijn over heel het traject, maar dat is momenteel nog niet het geval.

De Lijn en TreinTramBus uitten hun bezorgdheid om de trage trambussen die slechts 70km per uur halen op de autosnelweg, hetgeen gevaarlijk zou kunnen zijn voor de trambussen zelf alsook het overige verkeer.

1) Beschikt het stadsbestuur over de studie van Tractebel? Kan u desgevallend de conclusies ervan toelichten?

2) Wat is het standpunt van het stadsbestuur aangaande deze trambus?

3) Heeft het stadsbestuur hierover al overleg gehad met De Lijn, de andere betrokken gemeenten en/of de Vlaamse regering?

4) Welke gevolgen heeft de keuze voor een trambus voor  (de sneltramlijnen van) het oorspronkelijke Spartacusplan, met betrekking tot grondgebied Genk?

5) Hoe reageert het stadsbestuur op de kritiek van De Lijn en TreinTramBus die van mening zijn dat trambussen gevaarlijk zijn omdat ze op de snelweg tussen Genk en Maasmechelen amper 70km per uur kan halen?

Bespreking

Antwoord

Er waren twee werksessies gepland op gisteren 22 en vandaag 23 februari waarin de werkvennootschap en Tractebel de studie toelichtten. Vanuit onze sector ruimte heeft men hieraan deelgenomen. 

 

Stad Genk is voorstander van een spoorgebonden verbinding en blijft dus bij haar standpunt om het project Spartacus met een sneltram uit te voeren. Er is al een kennismakend gesprek geweest met de Werkvennootschap die de opdracht heeft gekregen van de Vlaamse overheid om de studies voor Spartacus Lijn 2 op te starten. Hierbij hebben we ons standpunt ook kenbaar gemaakt. Maar als tijdelijke oplossing zou een trambus op een aparte bedding wel te overwegen zijn. 

di 23/02/2021 - 14:48