Terug
Gepubliceerd op 21/02/2020

2020_IP_00008 - Interpellatie van raadslid Sabine Hoeven: Overlast bushokje Bochtlaan

Gemeenteraad
di 21/01/2020 - 20:15 De Ontdekking - Bibliotheek
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Tom Arts, Wim Dries, Anniek Nagels, Kathleen Parthoens, Erhan Yilmaz, Alessandro Cucchiara, Toon Vandeurzen, Michael Dhoore, Yilmaz Kurtal, Ria Grondelaers, Geert Swartenbroekx, Annita Laporte, Jos Lantmeeters, Erik Gerits, Chris Janssens, Mehmet Kayacan, Marleen Vrancken, Yasin Kilic, Mustafa Harraq, Sara Roncada, Ivo Schoonheere, Zuhal Demir, Jan Bergmans, Nawal Farih, Laura Olaerts, Cansu Pinarci, Jasper Olaerts, Meryame Kitir, Karel Kriekemans, Danny Kerkhofs, Stefano Ghiro, Sabine Hoeven, Sabrina Cavaliere, Chantal Coppens, Gaby Colebunders, Anna Boey, Rina Simons, Hilde De Wilde

Afwezig

Geert Reyskens

Verontschuldigd

Lotte Trippaers

Secretaris

Hilde De Wilde

Voorzitter

Tom Arts
2020_IP_00008 - Interpellatie van raadslid Sabine Hoeven: Overlast bushokje Bochtlaan 2020_IP_00008 - Interpellatie van raadslid Sabine Hoeven: Overlast bushokje Bochtlaan

Motivering

Indiener(s)

Sabine Hoeven

Gericht aan

Tom Arts

Tijdstip van indienen

do 16/01/2020 - 13:23

Toelichting

Toelichting

Geachte burgemeester,

De eigenaars en bewoners van de residenties Bochtlaan 12, 14 en 16, ondervinden overlast  nadat er een bushalte geplaatst werd voor hun eigendommen. Deze klachten zijn reeds meermaals gemeld bij het stadsbestuur. Niet alleen hebben zij hun klachten gemeld over het dagelijks vuilnis dat wordt achtergelaten aan de bushalte, op de grasveldjes en op de stoep voor hun inkom echter ook over de problemen die zij ondervinden met de cliënten van De Lijn die op de trappen van hun inkom, op de vensterbanken en tegen de gevel zitten en hangen en die bij regenweer zelfs in hun inkomhallen aangetroffen worden en daar afval achterlaten. Het gebeurt dat men urineert in de inrit van de garage, de grasveldjes voor de gebouwen, die door ons, op eigen initiatief, worden onderhouden.

Vandaar mijn vraagstelling:

  1. Ik vraag mij af waarom een zo ingrijpende maatregel, een bushalte plaatsen, niet vooraf wordt aangekondigd aan de eigenaars en bewoners zodat hierover in gesprek kan worden gegaan en eventuele alternatieven kunnen worden voorgelegd en besproken, inspraak van de bewoners bij ingrijpende maatregelen die door de stad gepland worden zijn toch een normale vereiste in het verbindende meerjarenplan, niet?  Het kwam ons daarbij ook vreemd voor dat de eerste planning om een nieuwe bushalte te plaatsen, ons inziens, niet goed doordacht was gezien de halte eerst vijftig meter terug werd geplaatst om daarna voor de huisnummers 12,14 en 16 te verschijnen.
  2. Ook vragen wij ons af waarom de bushalte op deze plaats werd georganiseerd, de personen die de bussen afwachten zijn geen mensen die hier in de buurt wonen maar komen uit de winkelcentra in het centrum gewandeld.
  3. Waarom worden deze personen niet opgehaald aan de twee grote en verwarmde bushaltes die bij Shopping 1 geplaatst werden, de bussen kunnen vanuit het station, i.p.v. direct de rotonde naar de Bochtlaan te nemen doorrijden tot aan deze bushaltes, daarna tot het rondpunt aan het einde van Shopping 1 rijden en daarna terugkeren naar de Bochtlaan om hun rit verder te zetten. Eventueel kan er ook een stopplaats voorzien worden langs de busbaan ter hoogte van het Kruidvat.

Ik ga ervan uit dat u als goede burgervader verbindend optreedt en de nodige initiatieven neemt zodat er snel een einde komt aan deze overlast!

Alvast dank voor uw antwoord.

Bespreking

Antwoord

1. De Lijn liet ons weten de komst van een nieuwe bushalte of het verplaatsen van een bestaande halte niet te communiceren met de betrokken buurtbewoners. Het is een  immense taak om alle bewoners van alle haltes in Vlaanderen, persoonlijk hiervan op de hoogte te brengen. De meeste bewoners die in de buurt van bushaltes wonen, zien deze ook liever een beetje verder opschuiven ‘naar de buren’.

2. We denken niet dat het plaatsen van een bushalte een dergelijke ingrijpende maatregel is, of moet zijn. De vraag kwam van een aantal mensen die de G4 gebruiken en naar de shopping willen gaan zonder eerst via het station te passeren. Een eerste idee was om een halte te creëren langsheen de busbaan op de Europalaan maar dit is voor De Lijn onbespreekbaar daar dit de doorstroming van alle bussen op de Europalaan in het gedrang brengt. De Lijn heeft dan een tegenvoorstel gedaan om een halte te maken in de Bochtlaan, vanwaar de wandelafstand naar de shopping beperkt is. Zij hebben vervolgens gekeken naar de meest ideale inplanting van de locatie, ook rekening houdende met de aanwezigheid van twee rotondes. Het kan immers niet de bedoeling zijn dat het verkeer op de rotondes stropt omwille van het feit dat er een bus halteert, dat is ook onmiddellijk de reden dat de halte later verplaatst werd. We weten dat sommige mensen blij zijn met een halte voor hun deur, anderen zijn er minder content mee, maar we kunnen helaas niet voor iedereen tevreden stellen.
Het verplaatsen van de bushalte naar een hoger gelegen gedeelte in de Bochtlaan is niet mogelijk. De Bochtlaan splitst ter hoogte vanaf de huidige halte naar de Reinpadstraat/Mosselerlaan en de Bochtlaan/Evence Coppéelaan. Deze bussen nemen beide wegen naar hun verschillende bestemmingen in de noordkant van Genk. Bushaltes worden ook op gelijkmatige afstand van elkaar ingeplant om woongebieden zoveel mogelijk af te dekken. Bij een verschuiving van de haltes dreigt dit streefdoel niet gehaald te worden.

3. Ophalen aan Shopping 1 zou een zekere omweg en vooral een belangrijk tijdverlies zijn voor de lijnbus, maar ook voor iedereen die in de bus zit en geen bestemming heeft aan shopping 1. Dergelijke lusjes worden daarom zoveel mogelijk vermeden. Ingrijpen in bestaande routes is dus niet zo eenvoudig als het misschien lijkt. Op de busbaan een stopplaats voorzien aan het Kruidvat is, zoals hierboven aangehaald, ook geen optie omwille van de doorstroming van alle bussen.

wo 22/01/2020 - 11:50