Terug
Gepubliceerd op 21/04/2020

2020_IP_00027 - Interpellatie van raadslid Gaby Colebunders: Toestand en plan rond de corona bestrijding.

Gemeenteraad
di 17/03/2020 - 20:15 C-Mine Cultuurcentrum
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Tom Arts, Wim Dries, Anniek Nagels, Kathleen Parthoens, Erhan Yilmaz, Toon Vandeurzen, Michael Dhoore, Yilmaz Kurtal, Ria Grondelaers, Geert Swartenbroekx, Annita Laporte, Jos Lantmeeters, Erik Gerits, Chris Janssens, Mehmet Kayacan, Marleen Vrancken, Lotte Trippaers, Yasin Kilic, Geert Reyskens, Mustafa Harraq, Ivo Schoonheere, Zuhal Demir, Nawal Farih, Laura Olaerts, Cansu Pinarci, Meryame Kitir, Karel Kriekemans, Stefano Ghiro, Sabine Hoeven, Chantal Coppens, Gaby Colebunders, Anna Boey, Rina Simons, Hilde De Wilde

Verontschuldigd

Alessandro Cucchiara, Sara Roncada, Jan Bergmans, Jasper Olaerts, Danny Kerkhofs, Sabrina Cavaliere

Secretaris

Hilde De Wilde

Voorzitter

Tom Arts
2020_IP_00027 - Interpellatie van raadslid Gaby Colebunders: Toestand en plan rond de corona bestrijding. 2020_IP_00027 - Interpellatie van raadslid Gaby Colebunders: Toestand en plan rond de corona bestrijding.

Motivering

Indiener(s)

Gaby Colebunders

Gericht aan

Tom Arts

Tijdstip van indienen

wo 11/03/2020 - 17:42

Toelichting

Burgemeester,

Ik ben geen expert in geneeskunde, maar ik ben wel iemand van het volk.  Ik hoor twee soorten reacties. Mensen die stoer doen, en alles negeren.  Maar ook vooral mensen die angst hebben en zich onvoldoende beschemd voelen.  Vooral mensen die al een ziekte hebben of oudere mensen.

Comme sapete, sono mezz’ Italiano. En  Italië leert ons veel zaken.  Vooreerst heeft de Italiaanse regering, een beetje zoals hier, de laatste jaren systematisch bespaard in de gezondheidszorg.  Minder ziekenhuisbedden. Minder personeel. Geen voorraad aan beschermingsmiddelen...enz.  Ze hebben veel te laat gereageerd.  En de gevolgen kan je zien: het corona virus ontploft. Het aantal zieken stijgt met meer dan 25% per dag.  Ze hebben het hoogste percentage doden.  10% van het medisch personeel in Noord Italië is aangetast.  Ziekenhuizen liggen overvol.  En ze spreken er al van om oude zieke mensen te laten sterven... Nu moeten ze zelfs het land plat leggen en dat zal enorme economische schade veroorzaken.

We kijken nu eens naar België.   Onze 9 ministers van volksgezondheid  slagen er niet in om voldoende mondmaskers, overalls, brillen... te voorzien voor ons medisch personeel.  Alle experten zeggen:  zo snel en zo vee mogelijk mensen testen om zo het aantal zieken in te dijken.   Maar is er geen testmateriaal meer.  Op die manier kan het virus zoals een gemaskerde terrorist  in een carnaval stoet rondlopen.  In St Trudo ziekenhuis hebben ze op die manier een zieke gemist.  En nu moeten ze 25 mensen thuis laten en een afdeling sluiten.  In  het jessa ziekenhuis moest een besmette patiënt 4 uur wachten in een container van 3  op 4 meter wachten, samen met 11 andere zieken...  Je moet geen dokter zijn om te weten dat dit een ideaal manier is om de ziekte te verspreiden.  Als niet dokter is het toch bijna onmogelijk om te weten wat je nu moet doen.  Handen wassen is goed, maar dat houdt de epidemie niet tegen.

Het is toch niet omdat de regeringen ons in de steek laten, dat wij als gemeentebestuur niets kunnen doen.

Ik heb in de krant gelezen dat de huisartsen en het ZOL hun best doen. Wat zijn de plannen van het stadsbestuur?  Hoe gaan wij de bevolking informeren?

Bespreking

Antwoord

Het COVID-19, beter gekend als het Coronavirus, heeft vandaag de dag een gigantisch grote impact op het leven van al onze inwoners. We volgen dit vanuit het stadsbestuur zeer nauw op. De gemeentelijke crisiscel kwam al enkele keren samen. Naast de gekende disciplines sloten ook vertegenwoordigers van het ZOL, ZOG en de huisartsen mee aan. En sinds midden vorige week vergaderen we dagelijks (of zelfs meermaals per dag) met een intern kerncomité om alles nauwgezet op te volgen. Ik sta als burgemeester en hoofd van de Gemeentelijke Crisiscel in constant contact en overleg met de overheden en alle betrokken instanties.

Onze aanpak van deze Corona-crisis volgt een aantal sporen:

1. Medisch

  • We staan in nauw contact met de medische zorgverlening. Vertegenwoordigers van het ZOL, het ZOG, de Genkse huisartsen en nu ook het Corona Consult sluiten mee aan voor overleg binnen de Gemeentelijke Crisiscel.
  • We ondersteunen de zorginstellingen waar mogelijk logistiek en communicatief. Zo speelde het stadsbestuur een grote rol in het tot stand komen van het Corona Consult.
  • Ook naar de verdere zogenaamde ‘schakelzorg’ toe ondernemen we momenteel heel wat voorbereidend werk. Zo bekijken we waar ouderen opgevangen kunnen worden als het ziekenhuis en de andere centra daarvoor onvoldoende plaatsen of mogelijkheden hebben.

2. Bijzondere aandacht voor specifieke doelgroepen en dan vooral ouderen (65+)

  • Het ZOG nam bij de eerste berichtgevingen onmiddellijk de nodige maatregelen, die de afgelopen dagen en uren constant bijgestuurd werden.
  • Het stadsbestuur besloot nog voor de beslissingen van vorige week donderdag om net als in alle andere Limburgse steden en gemeenten alle activiteiten voor 65+’ers te annuleren.
  • Ook de ondersteuning naar schakelzorg is vooral gericht op deze doelgroepen.

3. Sociaal-maatschappelijke ondersteuning

Het is deze dagen meer dan anders nodig om elkaar waar nodig en mogelijk te helpen en te ondersteunen. Stad Genk lanceert het platform genkhelpt.be. We bundelen daar alle hulpvragen. Mensen kunnen hun hulpvraag daar achterlaten via een eenvoudig formulier. Omdat niet iedereen toegang heeft tot het internet, kunnen Genkenaren ook telefonisch terecht bij Stad Genk (089 65 36 00). Van daaruit worden ze dan doorverwezen naar de backoffice van Genkhelpt.be. Specifieke zorgvragen van ouderen worden afgeleid naar de dienstencentra. En doelgroepen met zorgnoden die niet tot de ouderen behoren, worden opgenomen met de sociale dienst van het OCMW.

 Vrijwilligers en helpende handen kunnen er klikken op de hulpvragen en hulp aanbieden. We informeren er de vrijwilligers ook over de gratis verzekering die de Vlaamse Overheid aanbiedt.

Ook naar bedrijven, winkels, horeca en anderen kijken we hoe we verder kunnen ondersteunen. We onderzoeken welke economische maatregelen (inclusief mogelijkheden binnen de aangehaalde belastingsreglementen) we aanvullend op die van de overheden lokaal kunnen nemen en welke aanpassingen we in de stedelijke reglementen kunnen doorvoeren. We gaan hierover ook in overleg met de werkgeversorganisaties en vertegenwoordigers uit handel en horeca.

4. Communicatie en handhaving

We sturen dagelijks een persupdate uit en communiceren uitvoerig via de verschillende sociale mediakanalen. We pasten reeds vorige week onze stedelijke website aan, zodat iedereen die naar www.genk.be surft eerst uitkomt op een pagina met duidelijke chronologische nieuwsupdates rond Corona. Je kan van daaruit vanzelfsprekend doorlinken naar de gewone website voor alle andere informatie.

Ook Politie Carma volgt dit alles nauw op en houdt toezicht op naleving van de aangekondigde maatregelen. In de mate van het mogelijke worden extra ploegen ingezet voor het uitvoeren van controles van winkels (in het weekend), cafés en restaurants. Ingeval van inbreuken worden er aanzeggingen gedaan en bij aanhoudende inbreuken zal er een PV opgesteld worden en indien nodig overgegaan worden tot sluiting.

5. Stedelijke organisatie

Als stadsbestuur dragen we een grote verantwoordelijkheid voor de Genkenaren. Het is daarom belangrijk dat wij als organisatie ook ‘up and running’ blijven. Dat kan alleen maar door ook voor onze eigen mensen de nodige maatregelen te nemen. Zo werden er extra poetsbeurten ingelast en nemen we bijzondere maatregelingen met betrekking tot de hygiëne. Aan medewerkers wordt – indien mogelijk – de mogelijkheid gegeven om thuis te werken.

Ook naar dienstverlening toe namen we de nodige maatregelen, steeds rekening houdend met de door de overheid opgelegde richtlijnen. Zo roepen we Genkenaren op om enkel indien echt nodig naar het stadhuis te komen en daarvoor steeds telefonisch een afspraak te maken. Het onthaal werd ook logistiek daarop aangepast, zodat dit alles veilig kan verlopen. We maken dagelijks een overzicht van de aanwezigheid van personeel en kijken waar mensen die nu door omstandigheden zonder werk vallen elders kunnen bijspringen.

We houden onze medewerkers met dagelijks interne mailupdates op de hoogte.

di 17/03/2020 - 18:17